Čo je malý futbal?

Malý futbal nie len na Slovensku je na vzostupe


Malý futbal (minifutbal) je jedným z najobľúbenejších športov na svete. Na Slovensku sa teší veľkej obľube napríklad v Bratislave, Košiciach, Trnave, Nitre, Prešove. Nezaostávajú ani menšie mestá ako Komárno , Martin, Sereď či Galanta. Zoznam všetkých lig nájdete tu. Najväčšia liga na Slovensku je TOP liga.


Malý futbal sa zväčša hrá na umelej tráve, ale niektoré ligy hrajú aj na živej a dokonca tie najtradičnejšie stále aj na betóne, pričom je nepísaným pravidlom, že sa hráva pod holým nebom, na rozdiel od futsalu, ktorý sa hrá na palubovke v hale. Podľa oficiálnych pravidiel sa hrá v malom futbale systémom 5+1 (futsal 4+1) na brány rozmeru 4x2 metre (futsal 3x2m). Pravidlá sú defacto rovnaké s veľkým futbalom, akurát sa prísnejšie posudzujú šmýkačky a samozrejme nepoznáme ofsajdy. Hrá sa s loptou č.5, na dva polčasy zvyčajne 2x25 minút a strieda sa „hokejovým“ spôsobom. Pravidlá sú často malo prispôsobované podmienkam danej ligy.


Drvivá väčšina líg je členom Slovenského zväzu malého futbalu. Z týchto líg sa následne vyberajú naší reprezentanti. Nie je pravidlom, ale najväčšia pravdepodobnosť, že si vás všimne reprezentačný tréner sú každoročné MSR v malom futbale. Reprezentácia je pravidelným účastnikom Majstrovstiev Európy. Tento rok sa konajú v Kyjeve.


Najlepšie slovenské tímy sa stretávajú na MSR v malom futbale. Miesto MSR 2018 ešte nie je známe. Následne tie najlepšie dostanú miestenku do Ligy Majstrov v malom futbale.

Tento rok sa bude konať Liga Majstrov opäť v Slovinsku. Liga Majstrov nie je náročná len z futbalového ale aj z finančného hľadiska. Viac o Lige Majstrov v malom futbale nájdete na stránkach EMF.


Konkrétnym slovenským ligám a tímom sa budeme venovať v ďalšom článku.
85 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše